Middlebury Places 140 Panthers on NESCAC Winter All-Academic List

2020 Winter NESCAC All-Academic Awards.
2020 Winter NESCAC All-Academic Awards.

COMPLETE LIST OF HONOREES

The New England Small College Athletic Conference (NESCAC) has announced its 2020 Winter All-Academic Selections. To be honored, a student-athlete must have reached sophomore academic standing with a cumulative grade point average of at least 3.50. A transfer student must have completed one year of study at the institution. Middlebury had the second highest number of honorees with 140, while Williams led the conference with 144. Amherst and Tufts tied for third with 105 each.

The Panthers had a pair of individuals among the league's elite group who earned all three NESCAC honors this season. Middlebury's Virginia Schaus of the women's squash team and Jacob Ellen of the men's squash squad were among seven student-athletes who earned All-NESCAC, All-Academic and All-Sportsmanship accolades this winter.

The Panthers earning the honors are listed below:

Name Sport Yr Hometown
Justin Alkier Men's Alpine Skiing Jr. Toronto, Ont.
Erik Arvidsson Men's Alpine Skiing Jr. Woodside, Calif.
Michel Macedo Men's Alpine Skiing So. Milwaukie, Ore.
Max Bosco Men's Basketball Jr. Scarsdale, N.Y.
Ryan Cahill Men's Basketball Jr. Chester Springs, Pa.
Peter Carlson Men's Basketball So. Eckert, Colo.
Emack Bentley Men's Ice Hockey So. Solon, Ohio
Tyler Capello Men's Ice Hockey So. Wellesley, Mass.
Brett Dineen Men's Ice Hockey Sr. Marion, Mass.
Brian Ketchabaw Men's Ice Hockey Sr. Rye Brook, N.Y.
Alex Lee Men's Ice Hockey So. Toronto, Ont.
Charlie Parsons Men's Ice Hockey Jr. Weston, Mass.
Bret Pastor Men's Ice Hockey So. Darien, Conn.
Owen Powers Men's Ice Hockey Sr. Prospect, Conn.
John Scala Men's Ice Hockey So. Massapequa, N.Y.
Zach Shapiro Men's Ice Hockey So. Ann Arbor, Mich.
Danny Tighe Men's Ice Hockey Sr. Reading, Mass.
Adam Wisco Men's Ice Hockey So. Peterborough, Ont.
Basil Alfaro Men's Indoor Track & Field So. Charleston, S.C.
Will Behm Men's Indoor Track & Field So. Waynesburg, Pa.
Daniel Brey Men's Indoor Track & Field So. Redding, Conn.
James Caprio Men's Indoor Track & Field Jr. North Caldwell, N.J.
Arden Coleman Men's Indoor Track & Field Sr. Burlingame, Calif.
Matt D'Aquila Men's Indoor Track & Field Jr. Wynnewood, Pa.
Matthew Durst Men's Indoor Track & Field Jr. Dublin, Calif.
Nathan Evans Men's Indoor Track & Field Sr. Manchester, Mass.
Jonathan Fisher Men's Indoor Track & Field Sr. Richmond, Vt.
Theo Henderson Men's Indoor Track & Field Sr. Cold Spring, N.Y.
Nicholas Hendrix Men's Indoor Track & Field Sr. East Molesey, U.K.
Nathan Hill Men's Indoor Track & Field Sr. Hinsdale, Ill.
Nick Hill Men's Indoor Track & Field Jr. Northampton, Mass.
Alexander Kessler Men's Indoor Track & Field So. Concord, Mass.
Nathaniel Klein Men's Indoor Track & Field Jr. Newton, Mass.
Jack Litowitz Men's Indoor Track & Field Sr. Glencoe, Ill.
Quinlan McGaugh Men's Indoor Track & Field So. Needham, Mass.
Will Meyer Men's Indoor Track & Field Sr. Short Hills, N.J.
Connor Montgomery Men's Indoor Track & Field Sr. Shelbourne, Vt.
Munya Munyati Men's Indoor Track & Field Sr. Harare, Zimbabwe
Francis Price Men's Indoor Track & Field So. Watchung, N.J.
Sawyer Tadano Men's Indoor Track & Field Jr. Madison, N.J.
Thomas Tarantino Men's Indoor Track & Field Jr. Summit, N.J.
Michael Wasserstein Men's Indoor Track & Field Jr. Middlebury, Conn.
Alexander White Men's Indoor Track & Field So. Maple Grove, Minn.
Noah Whiting Men's Indoor Track & Field So. Newton, Mass.
Calvin Bates Men's Nordic Skiing Jr. Dublin, N.H.
Teddy Best Men's Squash So. Brooklyn, N.Y.
William Cembalest Men's Squash Sr. Brooklyn, N.Y.
Jacob Ellen Men's Squash Sr. New York, N.Y.
John Epley Men's Squash Jr. Greenwich, Conn.
Wiatt Hinton Men's Squash Jr. Baltimore, Md.
Jack Kagan Men's Squash Sr. Chapel Hill, N.C.
Alex Merrill Men's Squash Jr. Locust Valley, N.Y.
Nate Moll Men's Squash So. Birmingham, Mich.
Alex Corda Men's Swimming & Diving Sr. Purchase, N.Y.
Jake Gaughan Men's Swimming & Diving So. Honolulu, Hawaii
Corey Jalbert Men's Swimming & Diving Jr. Tolland, Conn.
Ian Johnston Men's Swimming & Diving So. Allentown, Pa.
Liam O'Brien Men's Swimming & Diving So. Tempe, Ariz.
Keegan Pando Men's Swimming & Diving Jr. Lewes, Del.
Charles Quinn Men's Swimming & Diving Sr. Sherborn, Mass.
Alec Wilson Men's Swimming & Diving Jr. Belle Mead, N.J.
Ben Yamron Men's Swimming & Diving Jr. Sudbury, Mass.
Madison Lord Women's Alpine Skiing Jr. Kittery Point, Maine
Samantha McClellan Women's Alpine Skiing So. Barcelona, Spain
Sofia Yubero Women's Alpine Skiing So. Ogden, Utah
Betsy Knox Women's Basketball Sr. Bethesda, Md.
Lily Kuntz Women's Basketball Sr. Villanova, Pa.
Kira Waldman Women's Basketball Sr. San Francisco, Calif.
Anna Goldstein Women's Ice Hockey Jr. Edina, Minn.
Morgan Griffin Women's Ice Hockey Jr. Weston, Mass.
Lin Han Women's Ice Hockey Sr. Toronto, Ont.
Eva Hendrikson Women's Ice Hockey So. Edina, Minn.
Meghan Keating Women's Ice Hockey Jr. Wilton, Conn.
Madie Leidt Women's Ice Hockey Jr. Killingworth, Conn.
Ashley McDonald Women's Ice Hockey So. New Fairfield, Conn.
Elise Park Women's Ice Hockey Jr. McLean, Va.
Alexis Ryan Women's Ice Hockey Jr. Mesa, Ariz.
Caroline Silk Women's Ice Hockey So. Stamford, Conn.
Anna Zumwinkle Women's Ice Hockey Sr. Excelsior, Minn.
Simone Ameer Women's Indoor Track & Field Sr. Washington, D.C.
Cady Barns Women's Indoor Track & Field So. Manlius, N.Y.
Lauren Boyd Women's Indoor Track & Field Jr. Berkeley Heights, N.J.
Emily Bulczynski Women's Indoor Track & Field So. Waban, Mass.
Phoebe Colvin Oehmig Women's Indoor Track & Field Jr. Brunswick, Maine
Molly Colwell Women's Indoor Track & Field Sr. Orinda, Calif.
Alex Cook Women's Indoor Track & Field Sr. Kenilworth, Ill.
Erica Dean Women's Indoor Track & Field Sr. Leeds, Mass.
Katie Glew Women's Indoor Track & Field Jr. Wilmette, Ill.
Rebecca Gorman Women's Indoor Track & Field Sr. Sudbury, Mass.
Leah Granger Women's Indoor Track & Field So. Bahama, N.C.
Ellie Greenberg Women's Indoor Track & Field Sr. Gladwyne, Pa.
Tasha Greene Women's Indoor Track & Field Jr. Wynnewood, Pa.
Emma Hills Women's Indoor Track & Field So. Burnsville, Minn.
Kate Holly Women's Indoor Track & Field Jr. Glenview, Ill.
Nicole Johnson Women's Indoor Track & Field So. Madison, N.J.
Cassie Kearney Women's Indoor Track & Field So. Rockland, Mass.
Grace Kirkpatrick Women's Indoor Track & Field So. Minneapolis, Minn.
Julia McClain Women's Indoor Track & Field So. West Bend, Wis.
Gretchen McGrath Women's Indoor Track & Field Jr. Exeter, N.H.
Leah Metzger Women's Indoor Track & Field Sr. Newton, Mass.
Kai Milici Women's Indoor Track & Field Jr. Seattle, Wash.
Julia Munz Women's Indoor Track & Field So. San Francisco, Calif.
Beth Neal Women's Indoor Track & Field Sr. Franklin, Mass.
Ava O'Mara Women's Indoor Track & Field Jr. New York, N.Y.
Katelyn Pease Women's Indoor Track & Field So. Boston, Mass.
Emily Ray Women's Indoor Track & Field Sr. Shelburne, Vt.
Helene Rowland Women's Indoor Track & Field Sr. Madison, N.J.
Talia Ruxin Women's Indoor Track & Field Sr. Lexington, Mass.
Greta Sirek Women's Indoor Track & Field So. Mendota Heights, Minn.
Jaqueline Topping Women's Indoor Track & Field So. Evanston, Ill.
Victoria Toth Women's Indoor Track & Field Jr. Chevy Chase, Md.
Catherine Walker Women's Indoor Track & Field Sr. Greenwich, Conn.
Lizzie Walkes Women's Indoor Track & Field Sr. Newton, Mass.
Anna Willig Women's Indoor Track & Field Sr. Phoenixville, Pa.
Meg Wilson Women's Indoor Track & Field Sr. Concord, Mass.
Annika Landis Women's Nordic Skiing Sr. Hailey, Idaho
Alexandra Lawson Women's Nordic Skiing Jr. West Burke, Vt.
Hadley Barr Women's Squash So. Bronxville, N.Y.
Emily Beinkampen Women's Squash Jr. Boston, Mass.
Mira Chugh Women's Squash Sr. New Canaan, Conn.
Gwen Davis Women's Squash So. Rydal, Pa.
Ideal Dowling Women's Squash So. Narragansett, R.I.
Summer Hornbostel Women's Squash So. New York, N.Y.
Natasha Lowitt Women's Squash Sr. London, England
Virginia Schaus Women's Squash Jr. Greenwich, Conn.
Maren Taylor Women's Squash Jr. Concord, Mass.
Gabrielle Bianco Women's Swimming & Diving So. Albany, N.Y.
Courtney Gantt Women's Swimming & Diving So. Atlanta, Ga.
Kacey Hertan Women's Swimming & Diving Sr. Westport, Conn.
Georgia Houde Women's Swimming & Diving Sr. Meriden, N.H.
Audrey Kelly Women's Swimming & Diving Jr. Kirkwood, Mo.
Erin Kelly Women's Swimming & Diving Jr. Kirkwood, Mo.
Hannah Kredich Women's Swimming & Diving Sr. San Diego, Calif.
Jessica Lipton Women's Swimming & Diving Sr. New York, N.Y.
Sofia Makarova Women's Swimming & Diving So. Elkton, Md.
Maddie McKean Women's Swimming & Diving So. Chester Springs, Pa.
Olivia Rieur Women's Swimming & Diving So. Brookline, Mass.
Lucy Townend Women's Swimming & Diving So. Chester Heights, Pa.
Frances VanderMeer Women's Swimming & Diving Sr. Elmira, N.Y.
Hannah Wander Women's Swimming & Diving So. Highland Park, Ill.