NESCAC Winter All-Academic Team Members Honored

NESCAC Winter All-Academic Team Members Honored

COMPLETE NESCAC RELEASE

The New England Small College Athletic Conference (NESCAC) has announced its 2018-19 Winter All-Academic Selections. To be honored, a student-athlete must have reached sophomore academic standing and be a varsity letter winner with a cumulative grade point average of at least 3.50. A transfer student must have completed one year of study at the institution. The following are Middlebury's 124 representatives, the highest among the 11 conference institutions.

Name Sport Yr. Hometown
Jenna Marotta Women's Ice Hockey Sr. Katy, Texas
Rachael St. Clair Women's Ice Hockey Sr. Minnetonka, Minn.
Lin Han Women's Ice Hockey Jr. Toronto, Ont.
Anna Zumwinkle Women's Ice Hockey Jr. Excelsior, Minn.
Ellie Barney Women's Ice Hockey So. Mequon, Wis.
Anna Goldstein Women's Ice Hockey So. Edina, Minn.
Morgan Griffin Women's Ice Hockey So. Weston, Mass.
Meaghan Keating Women's Ice Hockey So. Wilton, Conn.
Elise Park Women's Ice Hockey So. McLean, Va.
Ivy Houde Women's Basketball Sr. Rixeyville, Va.
Colleen Caveney Women's Basketball Sr. Lowell, Mass.
Catherine Harrison Women's Basketball Sr. Duxbury, Mass.
Lily Kuntz Women's Basketball Jr. Villanova, Pa.
Kira Waldman Women's Basketball Jr. San Francisco, Calif.
Betsy Knox Women's Basketball Jr. Bethesda, Md.
Emily Wander Women's Basketball So. Singerlands, N.Y.
Eric McCord Men's Basketball Sr. Westford, Mass.
Ryan Cahill Men's Basketball So. Chester Springs, Pa.
James Finn Men's Basketball So. Mill Valley, Calif.
Max Bosco Men's Basketball So. Scarsdale, N.Y.
Justin Alkier Alpine Skiing So. Toronto, Ont.
Erik Arvidsson Alpine Skiing So. Woodside, Calif.
Caroline Bartlett Alpine Skiing Sr. London, Ont.
Bridget Currier Alpine Skiing Jr. Meredith, N.H.
Madison Lord Alpine Skiing So. Kittry Point, Maine
Angie Duke Alpine Skiing Sr. Stowe, Vt.
Annika Landis Nordic Skiing Jr. Halley, Idaho
Alexandra Lawson Nordic Skiing So. West Burke, Vt.
Gabriel Mahoney Nordic Skiing Jr. Falmouth, Maine
Grace Stimson Women's Swimming & Diving Sr. Cincinnati, Ohio
Allison Martin Women's Swimming & Diving So. Londonberry, N.H.
Hannah Kredich Women's Swimming & Diving Jr. San Diego, Calif.
Jessica Lipton Women's Swimming & Diving Jr. New York, N.Y.
Alaina Pribis Women's Swimming & Diving Sr. Concord, N.H.
Harper Baldwin Women's Swimming & Diving Sr. Brattleboro, Vt.
Georgia Houde Women's Swimming & Diving Jr. Meriden, N.H.
Erin Kelly Women's Swimming & Diving So. Kirkwood, Mo.
Audrey Kelly Women's Swimming & Diving So. Kirkwood, Mo.
Kacey Hertan Women's Swimming & Diving Jr. Westport, Conn.
Daniele Skor Women's Swimming & Diving Jr. Clayton, Mo.
Mary Cate Carroll Women's Swimming & Diving So. Longmeadow, Mass.
Nina Cruz Women's Swimming & Diving So. Grand Junction, Colo.
Zack Einhorn Men's Swimming & Diving So. Potomac, Md.
Jacob Fleisher Men's Swimming & Diving Jr. Medford, N.J.
Keegan Pando Men's Swimming & Diving So. Lewes, Del.
Adam Druckman Men's Swimming & Diving Sr. Plainsboro, N.J.
Alex Corda Men's Swimming & Diving Jr. Purchase, N.Y.
Alec Wilson Men's Swimming & Diving So. Belle Mead, N.J.
Will Pannos Men's Swimming & Diving Jr. North Andover, Mass.
David Rubenstein Men's Swimming & Diving So. Chevy Chase, Md.
Brendan Leech Men's Swimming & Diving Sr. Pittsburgh, Pa.
Ben Yamron Men's Swimming & Diving So. Sudbury, Mass.
Charles Quinn Men's Swimming & Diving Jr. Sherborn, Mass.
Corey Jalbert Men's Swimming & Diving So. Tolland, Conn.
Nick Handali Men's Swimming & Diving Jr. Cos Cob, Conn.
Trey Oehmler Men's Swimming & Diving Jr. New Canaan, Conn.
Maren Taylor Women's Squash So. Cohncord, Mass.
Natasha Lowitt Women's Squash Jr. New York, N.Y.
Virginia Schaus Women's Squash So. Greenwich, Conn.
Alexa Comai Women's Squash Sr. Haverford, Pa.
Victoria Villalba Women's Squash Sr. New York, N.Y.
William Cembalest Men's Squash Jr. New York, N.Y.
Jacob Ellen Men's Squash Jr. New York, N.Y.
Thomas Wolpow Men's Squash Jr. Wellesley, Mass.
John Epley Men's Squash So. Greenwich, Conn.
Jacob Kagan Men's Squash Jr. Chapel Hill, N.C.
Alex Merrill Men's Squash So. Locust Valley, N.Y.
Spencer Cage Men's Hockey Sr. Fishers, Ind.
Jimmy McKee Men's Hockey Sr. Darien, Conn.
Danny Tighe Men's Hockey Jr. Reading, Mass.
Henry Cutting Men's Hockey Sr. Madison, Wis.
Owen Powers Men's Hockey Jr. Cheshire, Conn.
Brett Dineen Men's Hockey Jr. Marion, Mass.
Brian Ketchabaw Men's Hockey Jr. Rye Brook, N.Y.
Charlie Parsons Men's Hockey So. Weston, Mass.
Kamil Tkachuk Men's Hockey Sr. Oakville, Ont.
Tasha Greene Indoor Women's Track & Field So. Wynnewood, Pa.
Kate Holly Indoor Women's Track & Field So. Glenview, Ill.
Abigail Nadler Indoor Women's Track & Field Sr. Chicago, Ill.
Molly Colwell Indoor Women's Track & Field Jr. Orinda, Calif.
Lauren Boyd Indoor Women's Track & Field So. Berkeley Heights, N.J.
Katherine MacCary Indoor Women's Track & Field Sr. Los Angeles, Calif.
Erica Dean Indoor Women's Track & Field Jr. Leeds, Mass.
Caroline Morss Indoor Women's Track & Field Sr.  Concord, Mass.
Katie Glew Indoor Women's Track & Field So. Wilmette, Ill.
Rory Kelly Indoor Women's Track & Field Sr.  Winnetka, Ill.
Victoria Toth Indoor Women's Track & Field So. Chevy Chase, Md.
Tate Serletti Indoor Women's Track & Field Jr. Wynnewood, Pa.
Kristin Kimble Indoor Women's Track & Field Sr. Sudbury, Mass.
Leah Metzger Indoor Women's Track & Field Jr. Newton, Mass.
Ava O'Mara Indoor Women's Track & Field So. New York, N.Y.
Kai Milici Indoor Women's Track & Field So. Seattle, Wash.
Alexis Jakubowski Indoor Women's Track & Field Sr. Mount Prospect, Ill.
Lizzie Walkes Indoor Women's Track & Field Jr. Newton, Mass.
Kreager Taber Indoor Women's Track & Field Sr. Raliegh, N.C.
Emily Allardi Indoor Women's Track & Field So. Reading, Mass.
Annalise Arant Indoor Women's Track & Field So. Boulder, Colo.
Meg Wilson Indoor Women's Track & Field Jr. Concord, Mass.
Chloe Smith Indoor Women's Track & Field So. Weston, Mass.
Olivia Mitchell Indoor Women's Track & Field Jr. Inner Grove Heights, Minn.
Ellie Greenberg Indoor Women's Track & Field Jr. Gladwyne, Pa.
Jack Litowitz Indoor Men's Track & Field Jr. Glencoe, Ill.
Mile Meijer Indoor Men's Track & Field Sr. Mountain View, Calif.
Sawyer Tadano Indoor Men's Track & Field So. Madison, N.J.
Michael Wasserman Indoor Men's Track & Field So. Middlebury, Conn.
Arden Coleman Indoor Men's Track & Field Jr. Burlingame, Calif.
John Natalone Indoor Men's Track & Field Sr. Dix Hills, N.Y.
Matthew Durst Indoor Men's Track & Field So. Dublin, Calif.
Jonathan Perlman Indoor Men's Track & Field Sr.  Bala Cynwyd, Pa.
Jonathan Fisher Indoor Men's Track & Field Jr. Richmond, Vt.
Andrew Rogan Indoor Men's Track & Field Sr. Thompson Ridge, N.Y.
Nathan Evans Indoor Men's Track & Field Jr. Manchester, Mass.
Nathan Hill Indoor Men's Track & Field Jr. Hinsdale, Ill.
Harrison Knowlton Indoor Men's Track & Field Sr. Tuner, Maine
Thomas Tarantino Indoor Men's Track & Field So. Summit, N.J.
Minhaj Rahman Indoor Men's Track & Field Sr. Woodhaven, N.Y.
Seamus Nolan Indoor Men's Track & Field Sr. Williston, Vt.
Dylan Mortimer Indoor Men's Track & Field Sr. Seattle, Wash.
Robert Cassidy Indoor Men's Track & Field Sr. Jamestown, R.I.
Nicholas Hill Indoor Men's Track & Field So. Northampton, Mass.
Graham Rainsby Indoor Men's Track & Field So. Brooklyn, N.Y.
Theodore Henderson Indoor Men's Track & Field Jr. Cold Spring, N.Y.
Andrew Michelson Indoor Men's Track & Field Sr. Columbia, Md.
Noah Wagner-Carlberg Indoor Men's Track & Field Sr. Glen Ridge, N.J.