NESCAC Winter All-Academic Team Members Honored

NESCAC Winter All-Academic Team Members Honored

COMPLETE NESCAC RELEASE

The New England Small College Athletic Conference (NESCAC) has announced its 2017-18 Winter All-Academic Selections. To be honored, a student-athlete must have reached sophomore academic standing and be a varsity letter winner with a cumulative grade point average of at least 3.40. A transfer student must have completed one year of study at the institution. The following are Middlebury's 147 representatives, the highest among the 11 conference institutions.

Name Sport Yr. Hometown
Nathaniel Albers Indoor Men's Track & Field So. Laramie, Wyo.
Jackson Barnett Indoor Men's Track & Field Sr. Oakland, Calif.
Arden Coleman Indoor Men's Track & Field So. Burlingame, Calif.
Nathaniel Durfee Indoor Men's Track & Field Sr. Shaftsbury, Vt.
Peter Elkind Indoor Men's Track & Field Sr. Westport, Conn.
Connor Evans Indoor Men's Track & Field Jr. Amherst, Mass.
Nathan Evans Indoor Men's Track & Field So. Manchester, Mass.
Tyler Farrell Indoor Men's Track & Field Sr. Toronto, Ont.
Jonathan Fisher Indoor Men's Track & Field So.  Richmond, Vt.
Henry Fleming Indoor Men's Track & Field So. Mill Valley, Calif.
Theodore Henderson Indoor Men's Track & Field So. Cold Spring, N.Y.
Nathan Hill Indoor Men's Track & Field So. Hinsdale, Ill.
Harrison Knowlton Indoor Men's Track & Field Jr. Turner, Maine
Jack Litowitz Indoor Men's Track & Field So. Glencoe, Ill.
Paul Malloy Indoor Men's Track & Field Sr. Harvard, Mass.
Jimmy Martinez Indoor Men's Track & Field Jr. Maplewood, N.J.
Evan Mercer Indoor Men's Track & Field So. Atlanta, Ga.
Will Meyer Indoor Men's Track & Field So. Short Hills, N.J.
Andrew Michelson Indoor Men's Track & Field Jr. Columbia, Md.
Connor Montgomery Indoor Men's Track & Field So. Mill Valley, Calif.
Dylan Mortimer Indoor Men's Track & Field Jr. Seattle, Wash.
James Mulliken Indoor Men's Track & Field Sr. Westport, Conn.
Munya Munyati Indoor Men's Track & Field So. Harare, Zimbabwe
John Natalone Indoor Men's Track & Field Jr. Dix Hills, N.Y.
Seamus Nolan Indoor Men's Track & Field Jr. Williston, Vt.
Jonathan Perlman Indoor Men's Track & Field Jr. Bala Cynwyd, Pa.
Minhaj Rahman Indoor Men's Track & Field Jr. Woodhaven, N.Y.
Ethan Realander Indoor Men's Track & Field Jr. Ridgefield, Conn.
Kevin Serrao Indoor Men's Track & Field Sr. Ho-Ho-Kus, N.J.
Noah Wagner-Carlberg Indoor Men's Track & Field Jr. Glen Ridge, N.J.
Isabella Alfaro Indoor Women's Track & Field Sr. Charleston, S.C.
Read Allen Indoor Women's Track & Field Sr. Weston, Mass.
Brianna Bisson Indoor Women's Track & Field Sr. Sudbury, Mass.
Molly Colwell Indoor Women's Track & Field So. Orinda, Calif.
Alex Cook Indoor Women's Track & Field So. Kenilworth, Ill.
Erica Dean Indoor Women's Track & Field So. Leeds, Mass.
Langley Dunn Indoor Women's Track & Field Jr. Tulsa, Okla.
Emily Eslinger Indoor Women's Track & Field Sr. Wayzata, Minn.
Rebecca Gorman Indoor Women's Track & Field So. Sudbury, Mass.
Ellie Greenberg Indoor Women's Track & Field So. Gladwyne, Pa.
Amelia Jones Indoor Women's Track & Field So. Dallas, Texas
Kisha Kalra Indoor Women's Track & Field Sr. Natick, Mass.
Kristin Kimble Indoor Women's Track & Field Jr. Sudbury, Mass.
Lucy Lang Indoor Women's Track & Field Jr. Lexington, Mass.
Katherine MacCary Indoor Women's Track & Field Jr. Sherman Oaks, Calif.
Kate McCluskey Indoor Women's Track & Field Sr. Westford, Mass.
Leah Metzger Indoor Women's Track & Field So. Newton, Mass.
Olivia Mitchell Indoor Women's Track & Field So. Inver Grove Heights, Minn.
Caroline Morss Indoor Women's Track & Field Jr. Concord, Mass.
Abigail Nadler Indoor Women's Track & Field Jr. Chicago, Ill.
Devon Player Indoor Women's Track & Field Sr. Phoenixville, Pa.
Emily Ray Indoor Women's Track & Field So. Shelburne, Vt.
Helene Rowland Indoor Women's Track & Field So. Madison, N.J.
Talia Ruxin Indoor Women's Track & Field So. Lexington, Mass.
Mimi Soule Indoor Women's Track & Field So. Brooklyn, N.Y.
Kreager Taber Indoor Women's Track & Field Jr. Raleigh, N.C.
Catherine Walker Indoor Women's Track & Field So. Greenwich, Conn.
Elizabeth Walkes Indoor Women's Track & Field So. Newton, Mass.
Anna Willig Indoor Women's Track & Field So. Phoenixville, Pa.
Meg Wilson Indoor Women's Track & Field So. Concord, Mass.
Sophia Allen Women's Swimming and Diving Jr. Andover, Mass.
Audrey Bangs Women's Swimming and Diving Sr. Westfield, N.J.
Sarah Bartholomae Women's Swimming and Diving Sr. Dover, Mass.
Kathryn Bullen Women's Swimming and Diving Sr. Chagrin Falls, Ohio
Kelly Delane Women's Swimming and Diving Sr. Rye, N.Y.
Elissa DeNunzio Women's Swimming and Diving Sr. Darien, Conn.
Maya Gomez Women's Swimming and Diving So. Madison, Wis.
Kacey Hertan Women's Swimming and Diving So. Westport, Conn.
Georgia Houde Women's Swimming and Diving So. Meriden, N.H.
Hannah Kredich Women's Swimming and Diving So. San Diego, Calif.
Jessica Lipton Women's Swimming and Diving So. New York, N.Y.
Rowen Price Women's Swimming and Diving Jr. Northborough, Mass.
Angela Riggins Women's Swimming and Diving Jr. Mercer Island, Wash.
Mary Claire Sabalaskey Women's Swimming and Diving Sr. Lake Forest, Ill.
Daniele Skor Women's Swimming and Diving So. Clayton, Mo.
Grace Stimson Women's Swimming and Diving Jr. Cincinnati, Ohio
Frances VanderMeer Women's Swimming and Diving So. Elmira, N.Y.
Robert Bernhardt Men's Swimming and Diving So. Champaign, Ill.
Andrew Buchser Men's Swimming and Diving Sr. Chatham, N.J.
Alex Corda Men's Swimming and Diving So. Purchase, N.Y.
Adam Druckman Men's Swimming and Diving Jr. Plainsboro, N.J.
Will Greene Men's Swimming and Diving Jr. Bar Harbor, Maine
Nick Handali Men's Swimming and Diving So. Cos Cob, Conn.
Brendan Leech Men's Swimming and Diving Jr. Pittsburgh, Pa.
Connor McCormick Men's Swimming and Diving Sr. Dover, Mass.
Jack McLaughlin Men's Swimming and Diving Sr. Fort Atkinson, Wis.
Charlie Nuss Men's Swimming and Diving Jr. Wayland, Mass.
Trey Oehmler Men's Swimming and Diving So. New Canaan, Conn.
Will Pannos Men's Swimming and Diving So. North Andover, Mass.
Charles Quinn Men's Swimming and Diving So. Sherborn, Mass.
Andrew Smith Men's Swimming and Diving Jr. Middletown, N.J.
Chris Woodburn Men's Swimming and Diving So. Cupertino, Calif.
Lily Bogle Women's Squash Sr.  Bronxville, N.Y.
Lucy Bostwick Women's Squash Sr. New Canaan, Conn.
Alexa Comai Women's Squash Jr. Haverford, Pa.
Caroline Jahrling Women's Squash Sr. Lincoln, Mass.
Natasha Lowitt Women's Squash So. New York, N.Y.
Hope Matthews  Women's Squash Sr. Greenwich, Conn.
Victoria Villalba Women's Squash Jr. New York, N.Y.
Jack Kagan Men's Squash So. Chapel Hill, N.C.
Henry Pearson Men's Squash Sr. Rye, N.Y.
Ryan Swope Men's Squash Sr. Berwyn, Pa.
Thomas Wolpow Men's Squash So. Wellesley, Mass.
Adam Luban Men's Nordic Sr. Syracuse, N.Y.
Katie Feldman Women's Nordic Sr. Ketchum, Idaho
Annika Landis Women's Nordic So. Hailey, Idaho
Orli Schwartz Women's Nordic So.  Middlesex, Vt.
David Belluche Men's Hockey Sr. Andover, Mass.
Ethan Cohen Men's Hockey Jr. Brooklyn, N.Y.
Henry Cutting Men's Hockey Jr. Madison, Wis.
Brett Dineen Men's Hockey So. Marion, Mass.
Brian Ketchabaw Men's Hockey So. Rye Brook, N.Y.
Stephen Klein Men's Hockey Sr. Saskatoon, Sask.
Jimmy McKee Men's Hockey Jr. Darien, Conn.
Mark McLellan Men's Hockey Sr. Surrey, B.C.
Connor Lloyd Men's Hockey So. Chalfont, Pa.
Sunho Park Men's Hockey Sr. Seoul, Korea
Braeden Quast Men's Hockey Sr. Mullica Hill, N.J.
Danny Tighe Men's Hockey So. Reading, Mass.
Kamil Tkaczuk Men's Hockey Jr. Oakville, Ont.
Hilal Dahleh Men's Basketball Jr. Cambridge, Mass.
Jack Daly Men's Basketball Sr. Eastchester, N.Y.
Eric McCord Men's Basketball Jr. Westford, Mass.
Jackie Atkins Women's Alpine So. Toronto, Ont.
Caroline Bartlett Women's Alpine Jr. London, Ont.
Bridget Currier Women's Alpine So. Meredith, N.H.
Devon Cardamone Men's Alpine Sr, Aspen, Colo.
Angie Duke Men's Alpine Jr. Stowe, Vt.
Riley Plant Men's Alpine Sr. Auburn, Calif.
Jack Schibli Men's Alpine Sr. Charlotte, Vt.
Colleen Caveney Women's Basketball Jr. Andover, Mass.
Rachel Collins Women's Basketball Sr. Bedford, N.H.
Eileen Daley Women's Basketball Sr. Hanover, N.H.
Catherine Harrison Women's Basketball Jr. Duxbury, Mass.
Ivy Houde Women's Basketball Jr. Rixeyville, Va.
Sarah Kaufman Women's Basketball Sr. Boulder, Colo.
Betsy Knox Women's Basketball So. Bethesda, Md.
Lily Kuntz Women's Basketball So.  Villanova, Pa.
Kira Waldman Women's Basketball So. San Francisco, Calif.
Sabrina Weeks Women's Basketball Sr. Los Altos, Calif.
Lin Han Women's Hockey So. Toronto, Ont.
Haley LaFontaine Women's Hockey Sr. Summit, N.J.
Jenna Marotta Women's Hockey Jr. Katy, Texas
Rachael St. Clair Women's Hockey Jr. Minnetonka, Minn.
Maddie Winslow Women's Hockey Sr. Manchester, Vt.
Elizabeth Wulf Women's Hockey Sr. Larchmont, N.Y.
Anna Zumwinkle Women's Hockey So. Excelsior, Minn.